overlay

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİMİZ

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİMİZ

İlimiz Evde Sağlık Hizmetleri kapsamında İl geneli tüm yerleşim yerlerinde Aydın Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Nazilli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Söke Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde bulunan Evde Sağlık Hizmetleri Birimlerimizce yatağa ve eve bağımlı olan ve Evde Sağlık Hizmetleri Birimlerimizce takip edilen hastalarımıza evlerinde ağız ve diş sağlığı hizmetleri sunulmaktadır.

Hizmet kapsamında, ağız ve diş sağlığına yönelik eğitim, ağız ve diş muayenesi, diş çekimi, protez hizmeti vb. ağız ve diş sağlığına yönelik hizmetlerden ev ortamında gerçekleştirilebilecek olan hizmetlerin tamamı sunulmaktadır.

Bunun yanı sıra genel anestezi altında hastane şartlarında sunulan ağız ve diş sağlığı hizmetlerine yönelik önceden planlı bir şekilde hastaneye nakli gerçekleştirilen hastaların ağız ve diş sağlığına yönelik girişimleri Aydın Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Nazilli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Söke Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde bulunan Evde Sağlık Hizmetleri Birimlerimizce gerçekleştirilmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Sindirim sisteminin başladığı nokta konumunda bulunan ağız sağlığı kritik bir öneme sahiptir. Ağız ve diş sağlığının devamlılığının sağlanması adına günlük temizlik ve bakımlara çok dikkat edilmelidir.

Ağız ve diş sorunları ülkemizde ve tüm dünyada önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Ağız sağlığı ile ilgili problem yaşayan bireylerin çoğu zaman bu konuda ihmalkar davrandıkları görülmektedir. Vücudu doğrudan tehdit etmeyen bir sağlık sorunu olarak görülmemesi nedeniyle gereken özen gösterilmemektedir.

Diş Etleri Sağlığı Nasıl Belli Olur?

Ağızda kötü bir koku bulunuyor ve diş etleri olması gereken renk düzeylerinde değilse yüksek ihtimalle diş etlerinde problem bulunmaktadır. Kırmızı, şiş ve hassaslaşmış dişler diş eti problemlerinin en önemli göstergeleri. Dişlerde sebebi bilinmeyen sallanmalar, eski protezlerin kullanılamayacak hale gelmesi, ısırma aşamasında dişlerin yer değiştirmesi gibi problemler doğrudan diş eti problemlerini işaret ediyor.

Bir takım belirtilerle kendini belli eden rahatsızlıkların yanında bir de hiç belirtiye neden olmayan kişinin haberinin olmadığı diş eti hastalıkları da bulunuyor. Bu bakımdan düzenli hekim kontrolü çok önemli.

Sağlıklı bir diş etinin gül kurusu renge sahip olacağı, kanama yapmayacağı, yüzeylerinin pürtüklü bir yapıda olacağı unutulmamalıdır. Bu kriterleri kıyaslayarak diş etlerinizin sağlıklı olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Erken fark edilen sorunların çözümü daha rahat ve kolay olduğundan oldukça önemli bir kriterden bahsetmekteyiz.

Ağız ve Diş Sağlığının Genel Vücut Sağlığı İle İlişkisi

Ağızda, dişlerde ve diş etlerinde görülecek rahatsızlıklar sadece bu bölgeyi değil tüm vücudu etkilemektedir. En belirgin rahatsızlıklardan bir tanesi ağız kokusudur. Diş eti hastalıkları, diş çürüğü, solunum ve sindirim sistemi problemlerinden kaynaklanan ağız kokusu sosyal açıdan kişiyi etkileyerek psikolojik sağlığını tehlikeye atar. Ağız bölgesinde kaybedilen sağlık faktörünün bölgesel ve bedensel anlamda pek çok hastalığa neden olduğu söylenebilir. Dişte ortaya çıkacak bir çürük problemi kan yoluyla tüm vücuda yayılarak çeşitli hastalıkları tetikleyebilir. Genel vücut sağlığının sağlanmasıadına gerekli bölümlerden biri olması nedeniyle ağız ve diş sağlığı her zaman için muhafaza edilmelidir.